E Tabela ve Nöbetçi Ecza Panosu Alana Siemens AS 180 Hediye
DOLAR: 2.73 TL
EURO: 2.96 TL

2014 Engelli memur sınavı ne zaman olacak?

1 yıl önce
289 kez görüntülendi

2014 Engelli memur sınavı ne zaman olacak?

Engelli alım sınavı 2014 yılında yapılacak ama yönetmeliğe göre kadro bildirimlerinin 2013 yılı Ekim ayı sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Kısa bilgi

Engellilerin kamu kurumlarında istihdam edilmesinin belli bir sisteme oturtulması amacıyla 2011 yılında özel bir yönetmelik çıkarıldı. Bu yönetmeliğin adı Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav Ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik’tir.

Bu Yönetmelik ile beraber engellilere yönelik kamuya giriş sınavı merkezi hale getirildi. Bu sınavın ilk uygulaması 2012 yılında ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) adı altında ÖSYM Başkanlığı tarafından yapıldı.

Sınavın ismi artık farklı olacak

2012 yılında ÖMSS olarak yapılmıştı ve o günden bu yana da hemen hemen herkesin diline oturmuştu. Ancak, 2014 yılından itibaren bu sınav “EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)” olarak yapılacak.

2012 puanları ne zamana kadar geçerli?

Yönetmeliğe göre, EKPSS puanları bir sonraki sınava kadar geçerli. Yani 2012 ÖMSS puanları, 2014 yılında yapılacak olan EKPSS sınavına kadar geçerli.

2014 sınav tarihi belli oldu

ÖSYM 2014 sınav takvimini yayınlayalı bir aydan fazla olmasına rağmen engelli adaylarımızdan bu yönde sorular almaya devam etmekteyiz.

2014 yılında engelli memur adayları için yapılacak olan EKPSS sınavı 31 Ağustos 2014 günü yapılacak, sınav yine ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek, başvuru tarihleri ise henüz belli değil.

Kurumların engelli kadrolarını bildirim süresi sona eriyor

Yönetmeliğin 13. maddesi şu şekilde: ”Yerleştirme talebi Madde 13 – (1) Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için özürlü memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın resmi internet sitesindeki “DPB e-Uygulama” kısmının “Özürlü Personel İşlemleri ” başlıklı bölümünde yer alan “ÖMSS veya Kura Sonucuna Göre Yerleştirme Yapılması Talep Edilen Kadrolara İlişkin Bilgi Formu”ndaki bilgi alanlarını tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar on-line olarak Başkanlığa gönderir.”

Bu maddeye göre, 2014 yılındaki, kılavuzda yer alacak kadroların, 2013 yılı Ekim ayı sonuna kadar bildirilmesi gerekiyor.

2014 Engelli memur sınavı ne zaman olacak? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


+ altı = 15

Yukarı Çık